Csanyteleki Napközi Otthonos Óvoda

MENÜ

Speciális testnevelés

 

"Ha erőd kevés, akkor félúton kidőlsz, de ne feküdj le, már az út elején!"

Gyerekeinknek a felszabadult mozgás örömét, maguknak kell megtapasztalniuk. Óvodás korban kell hozzászoktatnunk őket , hogy a helyes életmódra nevelésük része legyen a mozgás és ez számukra természetesnek tűnjön,  későbbiekben pedig igénnyé váljon. Fontos, hogy a gyerekek megfelelő módon és rendszeresen végezzenek természetes mozgásokat, erősítő, lazító, tartásjavító gimnasztikai gyakorlatokat. Ezek a mozgások nem csak azért szükségesek, hogy az izomzatuk és a csontozatuk megfelelő módon fejlődjön, hanem a gyerekek edzettségi állapotának megváltozása elősegíti a keringési és légzési fukciók javítását is.

 

A helyes tartás nem elsősorban esztétikailag fontos. Ha tartásunk jó, izmainkat rendszeresen foglalkoztatjuk, gerincünk és izületeink is a lehető legjobb helyzetben lesznek , így a későbbi fájdalmas kopásokat, meszesedéseket megelőzhetjük, kiküszöbölhetjük. A helyes testtartás esetén egyensúlyi helyzet van a test saját erői és a testre ható nehézségi erő között.A helytelen tartások kialakulása a medence helytelen állásával, a hát és a törzsizomzat gyengeségével függ össze, de a helytelen szokások is szerepet játszanak. A tartáshibák megelőzhetőek, sőt eredményesen gyógyíthatók olyan törzs és lábizomzatot erősítő gyakorlatok, gyakorlatsorok elvégeztetésével, amelyek elősegítik a helyes testtartás kialakulását, illetve korrigálják a hibás tartást. 

 

Lábunknak is nagy szerepe van a tartásunkban, közérzetünkben, egyensúlyunkban betegségek és elváltozások kialakulásában. A lábboltozat szerepe elsősorban az, hogy rugalmassá, símává teszi járásunkat. Az erős talpi bőr, védő szerepet biztosít. A lábboltozat alakjának megtartásában az aktív tényezőt a láb izmai jelentik. Így tehát az aktív izommunkára hárul igen nagy feladat. Ha bármilyen mértékben korlátozzuk működését, jelentős kompenzációra kényszerítjük gerincünket , tartásunkat.

 

A lúdtalp leggyakrabban gyermekkorban alakul ki. Ha nem történik korrekció, az izmok elfáradnak , az izületek merevvé válnak, majd a csontok elcsúsznak egymás mellett és a lábban lévő izületek összecsontosodhatnak. A lábtorna alapja, hogy engedjük lábainkat, talpainkat természetes állapotban működni. Fel kell elevenítenünk a kapaszkodó és fogó képességünket. Megelőzés lehet napi szinten végzett 10-15 perc lábtorna.

 

A tevékenységek során, nagy hangsúlyt fektetek a gyerekek testi nevelésére, mozgásügyességük és fizikai képességeik fejlesztésére. Az általam alkalmazott módszer alappillérei:

- izomzat erősítése, nyújtása

- mozgáskoordináció és az ügyesség fejlesztése

- a helyes légzés kialakítása

Asztali nézet